Biskup Bernard Fellay (Bratrstvo Pia X.) podepsal věroučnou preambuli, zaslalo odpověď Vatikánu

30. května 2012 v 9:47 |  KAUZY-procesy-exkomunikácie

22.mája 2012
Bratrstvo sv. Pia X. odpovědělo Vatikánu a jeho odpověď je pozitivní. Vatican Insider zjistil, že jeho představený, biskup Bernard Fellay, podepsal věroučnou preambuli, kterou jim Svatý stolec předložil v září loňského roku jako podmínku pro vstup Bratrstva do plného společenství s katolickou církví a pro zajištění jeho řádného kanonického postavení.

Oficiální potvrzení odpovědi bylo zveřejněno dnes. Text preambule zaslaný biskupem Fellaym zřejmě obsahuje některé nepodstatné změny v porovnání s verzí, kterou vypracovali vatikánští úředníci. Čtenáři si možná vzpomenou, že komise Ecclesia Dei nehodlala dvoustránkový dokument zveřejnit, protože chtěla nechat otevřenou možnost drobných úprav, které by však nepozměnily smysl preambule.

Preambule obsahuje "professio fidei", vyznání víry, vyžadované od těch, kdo se ujímají úřadu v církvi, které zajišťuje, že "s oddanou podřízeností vůle a rozumu přijmou učení, jež hlásá římský biskup nebo kolegium biskupů o víře a mravech, když vykonávají autentické Magisterium, i když tyto nauky nemíní vyhlásit zvláštním úkonem za definitivní", jak je tomu v případě drtivé většiny dokumentů Magisteria. Vatikánští představitelé několikrát zopakovali, že podpis preambule nebude znamenat konec "opodstatněné diskuse, studia a teologického výkladu jednotlivých výrazů a formulací nacházejících se v dokumentech Druhého vatikánského koncilu".

Nyní bude preambule včetně změn navržených Fellaym a s jeho podpisem jakožto generálního představeného Bratrstva sv. Pia X. předložena Benediktu XVI. Papež se den po svých pětaosmdesátých narozeninách a v předvečer sedmého výročí svého zvolení chystá přijmout kladnou odpověď ze strany bratrstva. Na tuto odpověď papež již dlouho čekal a v příštích několika týdnech dojde k zhojení rány, která vznikla v roce 1988, kdy arcibiskup Marcel Lefebvre nelegitimně ustanovil biskupy.

Fellayho odpověď budou pravděpodobně přezkoumávat rovněž kardinálové z Kongregace pro nauku víry během příštího jednání, které by mělo proběhnout v první polovině května. Několik týdnů bude potřeba k provedení kanonické regularizace. Je pravděpodobné, že Bratrstvu bude udělen status "osobní prelatury", což je nová právní role doplněná do kanonického práva v roce 1983 a doposud ji přijalo pouze Opus Dei. Prelát je podřízen přímo Svatému stolci. Bratrstvo sv. Pia X. bude moci nadále slavit mši podle starého latinského obřadu a formovat své kněze ve vlastních seminářích.

Jak vysvětlil pro Radio Vaticana tiskový mluvčí Svatého stolce P. Federico Lombardi, proces by se mohl uzavřít již během několika týdnů. Kongregace pro nauku víry přezkoumá odpověď Bratrstva pravděpodobně již v polovině května, jak je uvedeno výše, a pak předloží své závěry Svatému otci. Do této doby však není možné považovat výsledky jednání za pozitivní, upřesnil vatikánský tiskový mluvčí. Bratrstvo sv. Pia X. totiž předložilo rovněž návrhy k "doplnění a upřesnění" věroučné preambule, které musí být projednány. Plně znění preambule bude zveřejněno ve své definitivní verzi v samém závěru jednání, potvrdil tiskový mluvčí Svatého stolce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama