Mons. Egon Kapellari, ke skupině Farářská iniciativa (Pfarrer-initiative)

30. května 2012 v 8:36 |  KAUZY-procesy-exkomunikácie

Média by měla připomínat také pozitiva rakouské církve
Rakousko. Zřetelně kritický postoj zaujal biskup rakouského Grazu, Mons. Egon Kapellari, ke skupině Farářská iniciativa (Pfarrerinitiative) a její "Výzvě k neposlušnosti" při včerejší tiskové konferenci.

"Kroky vedoucí Rakousko na zvláštní cestu, stranou světové církve, bez společenství s biskupy či přímo proti nim, a snaha v tomto duchu uzavírat mezinárodní spojenectví zasluhují jasné "ne", řekl zastupující předseda
Rakouské biskupské konference.

Štýrskohradecký biskup se odvolal na svůj obsáhlý pastýřský list z 18. března tohoto roku, který nese příznačný název: "Zůstat na společné cestě". Biskup Kapellari v něm namísto agrese vyzval k trpělivosti a vysvětlil církevní postoje ke "třem želízkům v ohni" Farářské iniciativy - kněžskému svěcení žen, celibátu kněží a přístupu k některým svátostem rozvedených a civilně sezdaných katolíků.

Biskup Grazu rovněž upozornil na negativní údiv, který rakouská nespokojenost vzbuzuje v mnoha diecézích světové církve a na citelný nedostatek spontánní víry. Tento aspekt rozvedl i při včerejším setkání s představiteli médií: "Rakousko není - poněkud lidově řečeno - pupkem světa a katolická církev Rakouska není pupkem světové církve. Kdo navzdory tomu přeceňuje sám sebe a snaží se uchopit kormidlo místní i světové církve, církev rozvrací. A po této cestě s ním přirozeně nemůžeme jít", řekl doslova biskup Kapellari, který je v rakouském episkopátu zodpovědný za média. Těm patřila výzva, aby občas připomněla také pozitiva rakouské většinové - a stabilní - církve. Biskup Kapellari neopomněl připomenout vzor několika novinářů německé jazykové oblasti, kteří jsou "odolní vůči povětrnostním vlivům" a mohou si dovolit být ke katolické církvi kritičtí (mimochodem, velice kvalifikovaně, dodal), neboť jsou s ní zároveň zajedno ( jsou mezi nimi šéfredaktor hamburského "Die Zeit" Giovanni di Lorenzo, Matthias Matussek z hamburského Der Spiegel a Peter Seewald Süddeutsche Zeitung).

Štýrskohradecký biskup zakončil své včerejší setkání se zástupci sdělovacích prostředků tímto vyznáním: S nesčetnými dalšími katolíky stojím za takovou katolickou církví, která právě v dnešní převratné době nechává otevřené dveře do občanské společnosti a k jiným náboženstvím. V těchto dveřích má však zároveň práh, aby rozeznala ducha pravdy od ducha bludu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama