Propotratová a prohomosexuálna mládežnická lobby odišla z OSN bez schválenia svojich požiadavok

30. května 2012 v 10:21 |  LÁSKA-SEXUALITA-RODINA-VZŤAHYMladí aktivisté dorazili na začátku května hromadně do OSN ve snaze ovlivnit 45. zasedání Komise OSN pro populaci a rozvoj (CPD), aby podpořila práva homosexuálů a potraty. Státy však jejich požadavky odmítly a vytvořily poměrně vyvážený výsledný dokument, který se zaměřuje na naléhavější záležitosti, jako je vzdělávání mládeže, zaměstnanost, zdraví a rozvoj.

Mladí aktivisté podporovaní organizacemi, jako je Mezinárodní federace plánovaného rodičovství (IPPF), Koalice mládeže a Mezinárodní koalice pro zdraví žen (IWHC), obsadili konferenční místnosti a strategicky se rozmístili kolem delegátů jednotlivých zemí s nadějí, že se jim podaří ovlivnit konferenci, aby se zaměřila na sexuální a reprodukčního zdraví mládeže a dospívajících.

Po celý týden agitovali u delegátů jednotlivých zemí, aby do závěrečného dokumentu vložili kontroverzní prohlášení, které by ochromilo práva a odpovědnost rodičů při sexuální výchově jejich dětí, a zahrnuli do něj i "práva" na sexuální a reprodukční zdraví a všeobecnou sexuální výchovu (CSE).

Přestože všeobecná sexuální výchova byla nakonec do dokumentu zařazena, země ji odmítly zmínit bez odkazu na "práva, povinnosti a odpovědnost rodičů" poskytovat "odpovídající vedení a orientaci v sexuálních a reprodukčních záležitostech". Obdobně odkazy na sexuální a reprodukční práva v dokumentu jsou zeměmi explicitně chápány tak, že potrat nepatří mezi metody plánování rodičovství.

Ještě větším zklamáním pro skupiny radikálních aktivistů bylo vyloučení zmínek o sexuální orientaci a genderové identitě, které používá homosexuální lobby v OSN na podporu práv homosexuálů. Arabská skupina a většina afrických zemí spolu s pomocí Svatého stolce, Ruské federace a Pákistánu během posledního dne konference vyloučily jediný odkaz na sexuální orientaci z konečného návrhu dokumentu.

Zatímco nám připadá vyloučení zmínky o "sexuální orientaci" jako vítězství, jazyk OSN je natolik zavádějící, že jediná zmínka o právu "svobodně a zodpovědně se rozhodovat v otázkách týkajících se… sexuality" vzbudila značné obavy u delegací, jako je například Uganda, které se domnívaly, že se země podporující práva homosexuálů snaží do dokumentu propašovat nové výrazy.

Ačkoli tématem konference bylo "Mládež a dospívající", jednotlivé země se nemohly shodnout na definici obou těchto životních etap. Zpočátku je definovaly tak, že do těchto kategorií spadají lidé ve věku od 10 do 24 let, ale vzhledem k tomu, že dokument zmiňuje sexuální a reprodukční práva, státy nebyly ochotné poskytnout tato práva desetiletým dětem a ukázalo se, že vložit do dokumentu takovou definici by bylo příliš kontroverzní.

I přes obrovskou snahu mnoha delegátů opustit diskusi o reprodukčních právech a namísto toho vložit do dokumentu důležité odkazy na vzdělávání, zaměstnanost a rozvojové cíle tisíciletí, vážné pochybnosti některých zemí ohledně reprodukčních práv a sexuality mládeže způsobily, že bylo téměř nemožné dosáhnout konsensu. V důsledku toho předseda komise pro populaci sám vytvořil konečnou podobu dokumentu, ačkoli připustil, že "nebude zcela uspokojivý pro všechny".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama